Zadbaj o swoje okna

O naszych oknach należy pamiętać o każdej porze dnia i nocy, również podczas różnych pór roku. Z kolei w okresie zimowy wymagają one szczególnej uwagi. Niska temperatura, a nawet ujemna wraz z silnym wiatrem, któremu  towarzyszą opady deszczu i śniegu zagraża stolarce w naszych domach. Dlatego warto w czas zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Prawidłowo zadbane okna ograniczą zużycie ciepła, co obniży koszty ogrzewania, a dodatkowo przedłuży ich żywotność. W innym wypadku, przez nieszczelne okna może nam uciec nawet 25 % energii używanej do ogrzania budynku.

Zacznij od umycia okien.

Konserwację stolarki okiennej należy rozpocząć od umycia. Wyczyszczenie jej  ma ogromne znaczenie, ponieważ zalegający kurz na elementach  jest doskonałą  pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu.  Co w  efekcie wiąże się z otwieraniem  mikroskopijnych otworów  w powierzchni profili, w które wnikają zanieczyszczenia.

Na ogromną uwagę zasługują też środki stosowane do konserwacji. W przypadku okien PVC należy odpowiednio wybrać płyn, gdyż nie może on zawierać zbyt silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Nieodpowiedni środek  może je uszkodzić, np. przebarwić lub zarysować profil. Bezpiecznym rozwiązaniem są dedykowane do tego środki, które można bez żadnego trudu dostać w każdym   salonie okiennym jak również u nas :

Krzywoustego 29 o

84-300 Lębork

Sprawdź sprawność okuć

Gdy okna są czyste, możemy sprawdzić ich stan techniczny oraz poprawność działania wszystkich elementów ruchomych i stałych okucia. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy.

Siłę docisku skrzydła do ramy możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu wziąć kartkę papieru i wsunąć pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. We współczesnych oknach okucie obwiedniowe posiada pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostateczną wymianę powietrza z otoczeniem.

Dodatkowo, aby okucia zachowały sprawność należy raz w roku posmarować je wazeliną techniczną.

Zwróć uwagę na uszczelki

Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić to uszczelki, ponieważ są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza te w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie właściwości odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną.

Ciesz się oknem przez długie lata

Stosując się do powyższych zaleceń możemy być spokojni, że nasze okna spełnią swoją podstawową funkcję w trakcie zimy – zatrzymają ciepło we wnętrzu domu. Dodatkowo, poddając regularnej konserwacji elementy stolarki przedłużymy ich żywotność, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć się ich dobrym stanem technicznym.

 Niepewność ?

Jesteś nie pewny? Masz wątpliwości?

Żaden problem. Spróbujemy Ci pomóc.  Poniżej prezentujemy kilka możliwości:

  1. Zadzwoń do nas pod dowolny numer działu handlowego.
  2. Wejdź na stronę: www.metalrom.pl i wypełnisz formularz zgłoszeniowy: http://metalrom.pl/serwis/
  1. Odwiedź nasz salon firmowy :

Bolesława Krzywoustego 29 o

84-300 Lębork

A my postaramy się jak najszybciej odzwonić i ustalić wizytę serwisową.